مقایسه اپلیکیشن های کتاب خوان فارسی

8 154

همه ما با آمارهای کتاب خوانی در کشور آشنایی داریم و می دانیم که سرانه مطالعه هر ایرانی مقدار زمان بسیار کمی را نسبت به کشورهای دیگر شامل می شود. یکی از راه های افزایش سرانه مطالعه اپلیکیشن های کتاب خوان است که این روزها پیشرفت بسیار خوبی را داشته اند. البته نمونه های غیر ایرانی آن مانند اپلیکیشن Kindle آمازون قدمت بسیار طولانی دارد. یا در Google Play از مدت ها قبل امکان مطالعه کتاب های زیادی وجود داشته است. خوشبختانه از مدتی پیش نمونه های ایرانی چنین Application هایی نیز تولید شده است که از کیفیت بسیاری خوبی برخوردار هستند. در این مقاله سه نمونه از این Application ها معرفی شده است و با یکدیگر مقایسه شده اند.

اپلیکیشن کتاب خوان طاقچه

طاقچه ، فروشگاه قانونی کتاب ، کتاب صوتی ، مجله و روزنامه های الکترونیکی است که در تمام پلت فرم های رایج موبایل و تبلت قابل نصب است. طاقچه در وب سایت رسمی ، بازار ، مایکت ، Google Play و سیب اپ جهت دانلود وجود دارد.

برخی از ویژگی های عالی این اپلیکیشن عبارتند از :

  • کتاب های رایگان که با اجازه ناشر در اختیار خواننده قرار می گیرند.
  • امکان مطالعه نمونه قبل از خرید
  • امکان مطالعه بدون نیاز به اینترنت بعد از دانلود کتاب
  • انتخاب نوع و اندازه قلم کتاب خوان
  • اشتراک گذاری بریده کتاب و گفت و گو درباره آن
  • امکان بوک مارک و ثبت یادداشت بر روی متن کتاب
  • کتاب ها در طاقچه بسیار ارزان تر از نسخه چاپی هستند

امتیاز طاقچه در گوگل پلی ۴.۵ ستاره از مجموع ۳۴۱۵ رای در تاریخ نگارش این نوشته است ( ۶ مارس ۲۰۱۸ ) نسخه فعلی ویرایش ۶.۵.۱ می باشد و در Google Play بین ۱۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار بار دانلود شده است. آخرین به روزرسانی آن در تاریخ ۲۹ نوامبر ۲۰۱۷ صورت پذیرفته است و برای نصب در گوشی های اندرویدی به نسخه ۴.۰.۳ به بالا نیاز دارد.

کتاب خوان طاقچه

اپلیکیشن کتاب خوان ققنوس
بیشتر بدانید

ققنوس که متعلق به گروه انتشاراتی ققنوس است ، یکی از بهترین اپلیکیشن های کتاب خوان بعد از طاقچه است که کتاب های نشر ققنوس ، هیلا و آفرینگان را دقیقا هم زمان با انتشار نسخه کاغذی با قیمتی به مراتب پایین تر در Application نیز منتشر می نماید. همچنین کتاب های قدیمی تر نیز به مرور زمان در حال اضافه شدن به آن هستند. ققنوس هم اکنون در Google Play به صورت رایگان قابل دانلود است.

امتیاز این کتاب خوان در گوگل پلی ۴.۶ از ۵ است که از بین مجموع ۱۳ رای به این رقم رسیده است. دلیل اقبال پایین کاربران نسبت به آن نه نا کارآمدی این اپلیکیشن بلکه به دلیل تعداد محدود ناشران است. تعداد نصب های آن بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ است و ورژن فعلی آن ۷.۲.۰.۳ می باشد که در تاریخ ۱۰ سپتامبر منتشر شده است. ققنوس بر روی اندروید نسخه ۴ به بالا قابل اجرا می باشد.

کتاب خوان ققنوس

اپلیکیشن کتاب خوان فیدیبو

درست است که این اپلیکیشن از پشتیبانی مالی بسیار خوب دیجی کالا برخوردار می باشد ، اما متاسفانه با ضعف هایی همراه است. البته مهم ترین مزیت آن تعداد بالای ناشران و آمار کتاب های منتشر شده است. هرچند که این اشتیاق دیجی کالا برای رسیدن به تیراژ بالا باعث شده است که بسیاری از این کتاب های الکترونیک با فرمت EPUB بارگذاری نشده باشند و این موضوع خواندن کتاب ها را با مشکل ایجاد می کند. چرا که PDF برای خواندن کتاب در تبلت و گوشی موبایل مناسب نیست.

اگر فقط یک برتری برای پوشاندن ضعف های فیدیبو وجود داشته باشد ، امکان تازه فیدی باکس در ایستگاه های مترو است که با استفاده از آن می توانید در مترو شهر تهران تمام کتاب ها را به رایگان برای مدت یک ساعت مطالعه نمایید.

امتیاز فیدیبو در Google Play 4.4 است که کم تر از سایر اپلیکیشن های کتاب خوان می باشد. علت این موضوع تازه ترین آپدیت اپلیکیشن است که امکان تهیه اسکرین شات از صفحه های کتاب را حذف کرده است. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می نمایید این کار با اعتراض کاربران رو به رو شده است. البته این اعتراض بی راه هم نیست ، چرا که امکان تهیه اسکرین شات از صفحه های کتاب ها باعث تشویق مردم به کتاب خوانی می شود و در Application های مشهوری مثل Kindle که کاملا بر اساس قوانین جهانی Copy Right عمل می کنند نیز این امکان وجود دارد.

کتاب خوان فیدیبو

در قسمت نظرات برای ما بنویسید که شما از کدام اپلیکیشن کتاب خوان استفاده می نمایید و تجربه شما با این Application ها چگونه بوده است؟